K reálným možnostem současné opozice v městském zastupitelstvu
K reálným možnostem současné opozice v městském zastupitelstvu .
V uplynulém období byla ČSSD v Boskovicích se svými čtyřmi zastupiteli součástí koalice ODS, KDU ČSL, ČSSD, SNK PROSPERITA (podnikatelé) a byla zastoupena v radě města dvěma svými členy (př.Skořepa a Budiš).
ČSSD byla vázána koaliční smlouvou a programovým prohlášením rady města. Podle toho také byli zastupitelé za ČSSD nuceni se chovat a hlasovat. Jinými slovy, co se nepodařilo z volebního programu ČSSD prosadit do programového prohlášení rady města, bylo velmi obtížné našimi dvěma radními při složení tehdejší devítičlenné rady města vyjednat nad jeho rámec. I proto MO ČSSD odmítla podobné „vazalství“ pro příští volební období.
V komunálních volbách r.2010 poprvé od r.1989 zvítězila v Boskovicích ČSSD, která získala šestmandátů v městském zastupitelstvu, přesto se ze známých důvodů ocitla v opozici.
Dle encyklopedie jsou opozicí obecně chápány v politickém životě politické strany a jejich představitelé nebo skupiny obyvatel, kteří se nepodílejí na vládě (v tomto případě na vedení města).
Opozice plní důležitou úlohu kontroly a kritiky vlády (vedení města).
Dále funguje opozice jako nabídka alternativ k vládní politice (vedení města) a je připravena vládu (vedení města ) v případě potřeby nahradit.
To, že jsme nyní v městském zastupitelstvu v opozici, znamená pro nás následující.
Na straně jedné nejsou naši zastupitelé vázáni při svém rozhodování koaliční smlouvou a programovým prohlášením rady města. Na straně druhé se nemají možnost přímo podílet na tvorběprogramového prohlášení a na rozhodování rady města. Ta má zákonem o obcích č.128/2000 Sb. vyhrazenou působnost a rozhoduje v souladu s uvedeným zákonem o řadě důležitých věcí bez projednání v zastupitelstvu města. Například to bylo i rozhodnutí rady města ze dne 15.11.2010 o zvýšení nájmu v městských bytech včetně bytů v pensionu na ul.Mánesova a DPS na ul.Havlíčkova.
Z výše uvedeného důvodu mohou zastupitelé města za ČSSD v uvedeném případě pouze informovatveřejnost, že s rozhodnutím rady města nesouhlasí a že v případě projednávání uvedené věci městským zastupitelstvem by přišli buď s vlastním protinávrhem , nebo by podpořili návrh radního Sušila, který byl radou města zamítnut. Jednalo se o plošné poskytnutí slevy na nájemném pro rok 2011 v bytech pronajímaných Městskou správou sociálních služeb a také služebních bytech ve výši 5,-Kč/m2/měsíčně.
Dovolím si poznámku, kam se v tomto případě podělo sociální cítění radních za KDU ČSL?
Z předchozích koaličních jednání a materiálu z 1.schůze rady města po komunálních volbách se domnívám, že za to může asi i příspěvek na provoz hřiště na ul.Gagarinova poskytnutý jednotě OREL a na který podle původní smlouvy o převodu pozemku neměla nárok, nebo příslib skate hřiště na „skautské“ louce až za 3.000.000,-Kč s jehož návrhem prostřednictvím KDU ČSL přišla rovněž jednota OREL.
Co tedy vlastně opoziční zastupitelé ČSSD mohou.
Připravovat se zodpovědně na jednání, snažit se prosazovat věci v souladu s volebním programem ČSSD v městském zastupitelstvu, ve výborech a komisích. Požadovat od vedení města a vedoucích odborů vysvětlení, konání seminářů k závažnější problematice před projednáním v zastupitelstvu,podávat vlastní návrhy na řešení aktuálních požadavků a potřeb občanů města, v odůvodněných případech požádat o mimořádné svolání zastupitelstva města. Není to jistě málo.
K prosazení oprávněných návrhů však nestačí pouze hlasy současných 9-11ti opozičních zastupitelů.
Toho by si příznivci ČSSD a občané města měli být vědomi. Měli by se alespoň občas přijít na zastu-pitelstvo města podívat, mít tak představu o atmosféře při jednání zastupitelstva, přesvědčit se jak jsou jednotliví zastupitelé připraveni na jednání, jak hlasují, nebát se sdělit zastupitelům vlastní názor při projednávání záležitostí.
JUDr.Milan Kolínský, předseda MO ČSSD Boskovice